ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОЇ ОСВІТИ В СЕРЕДНІЙ ТА ВИЩІЙ ШКОЛАХ».

СВЯТО НАУКИ У ВІРТУАЛЬНОМУ ПРОСТОРІ

Screenshot 229 квітня 2021 р. на факультеті іноземної філології НПУ імені М.П.Драгоманова відбулася ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОЇ ОСВІТИ В СЕРЕДНІЙ ТА ВИЩІЙ ШКОЛАХ». Учасниками конференції стали понад сто науковців, методистів, вчителів-практиків, аспірантів, студентів, працівників різних освітніх та культурних установ із усієї України та навіть поза її межами (із програмою конференції можна ознайомитися тут:  https://metod.fif.npu.edu.ua/naukovi-konferentsii/44-aktualni-problemy-2021/231-prohrama-konferentsii-2021).

Через ситуацію з Covid-19, конференція тривала в онлайн-режимі і ще раз унаочнила переваги та слабкі місця проведення подібних заходів із застосуванням сервісів відеотелефонного зв’язку (конференція тривала в  Google Meet, що за рік дистанційного навчання став справжнім другом викладачів та студентів факультету). Саме завдяки цьому сервісу стала можлива як сама зустріч, так і відеофіксація різних заходів конференції.

Довгоочікуване свято науки розпочалася з реєстрації учасників у віртуальній залі для пленарного засідання. Усі запрошені змогли зайти на зустріч (цю та наступні) через особисті Google-календарі, однак модератору прийшлось додавати на зустріч майже кожного гостя. Знайомі обличчя, посмішки, легке збудження від зустрічі у професійному колі, очікування, хвилювання, спогади про попередню конференцію…

9876542Пленарне засідання почалося з привітання дорогих гостей організаторами конференції. Приємно було почути із вуст проректора НПУ імені М.П.Драгоманова Григорія Торбіна слова підтримки на адресу вітчизняної мовно-літературної освіти  та його роздуми щодо значення шкільного читання книг, що викликають «сильні емоції».

245696Завідувачка кафедри методики викладання світової літератури (провідного організатора конференції) професорка Олена Ісаєва нагадала, що конференція відбувається в знаменний рік, коли збіглися в часі ювілеї багатьох видатних представників вітчизняної та зарубіжної літератури, зокрема Лесі Українки, А.Кримського, В.Стефаника, М.Вороного, М.Пруста, Г.Флобера, В.Скотта, Ш.П.Бодлера та ін.

Особливе хвилювання викликало привітання студентів-першокурсників Ірини Піхи, Ірини Галузинської, Вікторії Подиман та Вікторії Грищенко. Творча група під керівництвом та за участі доцента Юлії Холодної презентували учасникам конференції вірш Лесі Українки «Давня весна».

185706212 1157468254716902 4817603073016256091Логічним продовженням лінію Лесі Українки стали доповіді «Нове зібрання творів Лесі Українки: перспективи філологічних пошуків» завідувачки науково-дослідного відділу з вивчення життя та творчості Лесі Українки Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького Ірини Щукіної, а також «Постколоніальний погляд на Лесю Українку та пошуки впливу на читача» док. пед. наук, професорки НПУ ім. М.П.Драгоманова Жанни Клименко.

У ході подальшої роботи було представлено низку актуальних тем філологічного й методичного спрямування, а саме:

«Шкільний аналіз ліричного твору як «прогулянка текстом» (Р. Барт)» (док. пед. наук, проф. Ганна Токмань, Університет Григорія Сковороди в Переяславі);

«Зміни в нормативній базі та нові підходи до викладання зарубіжної літератури в школі» (док. філ. наук, проф. Ольга Ніколенко, ПНПУ імені В.Г.Короленка);

«Про людський капітал, емоційний інтелект і роль  шкільної літературної освіти» (док. пед. наук, проф. Олена Ісаєва, НПУ ім. М.П.Драгоманова);

«Аналіз шкільних недоліків підготовки учнів до університетського вивчення літератури» (док. філ. наук, проф. Борис Шалагінов, КМА);

«Формування національної свідомості учнів на уроках зарубіжної літератури» (док. пед. наук, доц. Галина Островська, Івано-Франківський ОІППО);

«До питання універсальності жанрового аналізу різнонаціональних художніх творів» (док. філ. наук, доц. Наталія Грицак, ТНПУ імені Володимира Гнатюка);

«Агатангел Кримський – один із творців українського правопису» (канд. пед. наук, доц. Наталії Логвіненко, Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут).

Високий рівень педагогічної майстерності продемонстрували авторки майстер-класів, проведених у межах науково-практичної конференції за участі як учасників конференції, так і студентів факультету іноземної філології та інших гостей:

Ірина Мегедь (Технічний ліцей Шевченківського р-ну м.Києва) – «Je suis Charles  Baudelaire – Я/МИ Шарль Бодлер» ;

Ірина Горобченко (ЗОШ №6 м. Горішні Плавні) –  «Сучасний та ефективний урок літератури: методичні фішки щодо способів візуалізації навчального матеріалу»;

Ольга Чоловська (Борщівська ЗОШ № 2 Тернопільської обл.) – «Урок-печворк за романом Р. Бредбері «451° за Фаренгейтом»;

 

33333385347722Світлана Мотижен (Академія цифрового розвитку) – «Інтерактивні форми підготовки до ЗНО з іноземної мови».

 

 

 

000033333385347722Не менш цікаву й продуктивну частину конференції становили й секційні засідання, а саме:

секція 1 «Особливості вивчення літератури в цифрову епоху»;

секція 2 «Історія та сучасні тенденції навчання літератури в середній та вищій школах»;

секція 3 «Аналіз та інтерпретація художнього твору: традиції та інновації (літературознавчі штудії»;

секція 4 «Сучасні технології аналізу художнього твору: методичний аспект проблеми»;

секція 5 «Інноваційні технології у викладанні мов»;

секція 6 «Особливості викладання мов в умовах змішаного навчання».

Підсумок конференції було підведено не лише в ході традиційного підсумкового засідання, на якому прозвучало багато теплих слів на адресу огранізаторов та учасників конференції, але й на віртуальній інтерактивній дошці Padlet, із матеріалами якої можна ознайомитися за покликанням: https://padlet.com/ooisayeva/e1n9a9om59ycs0to.

 

 

Щиро дякуємо всім учасникам конференції за цікаві виступи та дискусії!

 

 1111110